Øresundsindex trafik: Trafikrekord i 2025 – 112.309 passagerrejser om dagen med bil, tog og færge over Øresund
Trafikken og rejseaktiviteten over Øresund nåede nye rekordniveauer i 2025. Antallet af passagerrejser med bil, tog og færge steg med 6,7 procent og oversteg for første gang 40 millioner. Det svarer til 112.309 passagerrejser om dagen. Antallet af pendlerrejser over sundet steg endnu mere, nemlig med 10 procent, men i slutningen af sidste år aftog tendensen. Godstrafikken har været stagnerende.
Det viser rapporten Øresundsindex trafikstatistik, som Øresundsinstituttet udarbejder på opdrag af Øresundsbro Konsortiet.
2025 var et stærkt år for pendling over Øresund.
Antallet af pendlerrejser steg i løbet af året med 10 procent til et gennemsnit på 20.183 rejser om dagen (enkeltrejse) med bil og tog over Øresundsbroen og med færge mellem Helsingborg og Helsingør.
Året begyndte med en kraftig stigning i antallet af pendlerture, der steg med 19,5 procent i første kvartal af 2025 sammenlignet med samme periode i 2024. Alle transportformer voksede med tocifret vækst i løbet af kvartalet. Antallet af pendlerrejser med Øresundstoget over broen steg dog dobbelt så meget som pendlerrejser med bil over broen og med færge.
Sidste år aftog væksten i antallet af pendlerture over Øresund til henholdsvis 6,2 og 6,7 procent i tredje og fjerde kvartal. I absolutte tal faldt antallet af daglige pendlerrejser fra 21.000 og 20.200 i de to første kvartaler sidste år til mellem 19.600 og 19.900 i de to sidste kvartaler.
I gennemsnit blev der sidste år foretaget 12.359 daglige pendlerrejser med Øresundstogene, hvilket er en stigning på 11,2 procent i forhold til 2024. Antallet af pendlerrejser med bil over broen steg med 9,2 procent til 6.010 om dagen, mens færgerne på Øresundslinjen voksede med 4,8 procent til 1.813 daglige pendlerrejser.
“Alle transportformer viser vækst på tværs af Øresund i 2025. Den største stigning var i pendling, hvilket klart fremmer integrationen i vores region. Øresundsregionen vokser fortsat sammen, hver dag og i begge retninger,” siger Linus Eriksson, administrerende direktør for Øresundsbro Konsortiet, i en kommentar.
Antallet af passagerrejser med bil, tog og færge over Øresund satte ny rekord og oversteg for første gang 40 millioner rejser. Det nøjagtige tal var 41 millioner, hvilket er en stigning på 6,7 procent i forhold til 2024 (justeret for skudår).
Det samlede antal personrejser over Øresund udviklede sig særligt stærkt i første og sidste kvartal af sidste år med vækstrater på henholdsvis 8 og 7 procent. Året sluttede med en opadgående tendens.
Togtrafikken over broen skiller sig særligt ud med en stigning på 8,8 procent i 2025. Antallet af personbilsrejser over broen steg med 6 procent, mens antallet af personrejser med færge mellem Helsingborg og Helsingør steg med 3,9 procent.
84 procent af personrejserne i 2025 foregår i bil eller tog over Øresundsbroen, mens 16 procent af rejserne foregik med færge mellem Helsingborg og Helsingør. De fleste rejser foretages i bil over broen (44,2 %), tæt efterfulgt af rejser med Øresundstoget (39,5 %).
Antallet af personbiler, der krydser Øresund via broen eller færgen, steg med 5,7 % til et gennemsnit på 22.954 personbiler om dagen.
Hvad angår den samlede biltrafik, nåede Øresundsbroen en ny årlig rekord i 2025. Personbiltrafikken over broen steg med 6,2 procent til et gennemsnit på 20.114 passagerer om dagen sammenlignet med året før. Öresundslinjens færger mellem Helsingborg og Helsingør oplevede en stigning på 2,2 procent til et gennemsnit på 2.781 personbiler om dagen.
Den stærkeste vækst i personbiltrafikken over Øresund var i andet kvartal sidste år med en stigning på 8,4 procent sammenlignet med samme kvartal i 2024.
Godstrafikken over Øresund har været stagnerende. Sammenlignet med 2024 var antallet af varevogne, lastbiler og godstog, der krydsede Øresund, stort set uændret i 2025. Stigningen stoppede ved 0,3 procent. Det betyder, at der i gennemsnit kørte 3.294 enheder over Øresund hver dag sidste år. Et svagt første halvår blev til en stigning på 1,9 procent i andet halvår.
Der er betydelige variationer mellem årets kvartaler og mellem de forskellige transportformer. Godstrafikken for varer og lastbiler over Øresundsbroen tegner sig for det største bidrag til væksten: en stigning på 3,5 procent til et gennemsnit på 1.951 om dagen. Det er hovedsageligt den regionale trafik med godskøretøjer, der er stigende.
For godstog over Øresundsbroen er tendensen den modsatte, med et fald på 3 procent til 328 vogne om dagen.
Øresundslinjens færger oplevede et fald sidste år, med 4,3 procent til et gennemsnit på 1.031 varevogne og lastbiler om dagen.
Kontaktoplysninger
Johan Wessman,
adm. direktør Øresundsinstituttet
johan.wessman@oresundsinstituttet.org





