Real Estate Øresund 3. februar 2026: Mød Sveriges nye rigsarkitekt Lennart Andersson

Real Estate Øresund er samfundsbyggernes og ejendomsbranchens egen konference, som giver dig den nyeste viden om samfundsudviklingen, ejendomsmarkedet og konjunkturen i Skåne, Sverige og Danmark. I de kommende uger vil Øresundsinstituttet præsentere konferencens talere.

Den 14. oktober blev Lennart Andersson udnævnt til Sveriges nye rigsarkitekt. Den 3. februar taler han på Real Estate Øresund om sine målsætninger med opgaven og giver sit billede af udviklingen og mulighederne i Sverige – med særligt fokus på det sydlige Sverige og Øresundsregionen.

Lennart Andersson er i forvejen afdelingschef hos Boverket i Karlskrona med det overordnede ansvar for spørgsmål om den byggede miljø, fysisk planlægning, byggeri og boligforhold.Han er uddannet landskabsarkitekt og har tidligere været regionsdirektør i det sydlige Sverige for Trafikverket.

Rollen som rigsarkitekt har eksisteret hos Boverket siden 2018 for at bidrage til den nationale politik for arkitektur og gestaltet livsmiljø, som blev vedtaget af Riksdagen samme år. Boverkets opgave er at føre et samlet arbejde med arkitektur og gestaltet livsmiljø – herunder at koordinere de relevante myndigheders indsats samt yde kompetencestøtte og fremme indsatser for andre offentlige aktører på nationalt, regionalt og lokalt niveau.


Talere

Lennart Andersson
Sveriges nye rigsarkitekt, Boverket

Peter Danielsson
Skånes nye landshøvding

Flere talere meddeles snarest.


Temaet for konferencen er NY FREMTID

FREMTID – fordi vi efter flere år med lavkonjunktur og et usikkert verdensbillede har brug for at finde en ny kompasretning. Hurtige forandringer og udfordringer undervejs må ikke forhindre os i at finde nye fyrtårne at navigere efter – for at genopbygge fremtidstroen, styrke resiliensen og skabe nye succeser.

NY – fordi konferencen flytter til det nyrenoverede Malmö Börshus, hvor vi bliver den første konference efter genåbningen. Det markerer vi sammen med ejendomsejeren Wihlborgs og HighCourt, som driver konferenceanlægget i Börshuset.

NY også fordi mange af talerne er nye i deres poster og vil give deres perspektiv på de nye opgaver, målsætninger og muligheder for Skånes og Øresundsregionens samfundsbyggere.


Real Estate Øresunds seneste konference var udsolgt, og vi forventer, at de 300 pladser i Malmö Börshus vil blive revet væk i god tid inden den 3. februar. Tilmeld dig derfor allerede nu for at sikre dig en plads.

Real Estate Øresund

Konference for samfundsbyggere i Øresundsregionen

Dato: Tirsdag den 3. februar 2026
Tid: Heldagskonference 09.00 – 17.00 med efterfølgende netværksreception
Sted: Malmö Börshus
Deltagergebyr: 5.995 SEK / 3.995 DKK pr. person ekskl. moms
Arrangør: Det dansk-svenske videnscenter Øresundsinstituttet
Sidste tilmeldingsdag: 22. januar 2026 – antal pladser er begrænset

Øresundsinstituttets medlemmer deltager med to personer uden beregning. For yderligere deltagere er medlemsprisen 2.995 SEK eller 1.995 DKK pr. person ekskl. moms. Gebyret faktureres forud.

Klik her for tilmelding