Dansk-svensk topmøde i Malmö med ambassadører, konjunktureksperter og erhvervsledere – tilmeld dig Real Estate Øresund den 3. februar


Norden og det dansk-svenske samarbejde bliver stadig vigtigere i takt med, at den geopolitiske situation forværres. Det øger behovet for at styrke kontakterne mellem Danmark og Sverige.

Derfor inviterer Øresundsinstituttet til årets store dansk-svenske event for samfundsbyggere – konferencen Real Estate Øresund i Malmö Börshus den 3. februar.

Vi har et stærkt talerprogram med blandt andre Sveriges og Danmarks ambassadører, Skånes nye landshøvding Peter Danielsson, Sveriges nye rigsarkitekt Lennart Andersson, Københavns tidligere overborgmester og director of urban development i NREP Jens Kramer Mikkelsen, Danske Banks cheføkonom Las Olsen, Swedbanks senior advisor Olof Manner, Skånes forsvarsdirektør Kajsa Helmbring samt direktører fra MKB, Skanska, Peab, Vasakronan og Wihlborgs Fastigheter.


PROGRAM

Velkommen
Trine Grönlund, dagens moderator
Johan Wessman, adm. direktør Øresundsinstituttet

Om nya Malmø Børshus
Andreas Ivarsson, vicedirektør Wihlborgs Fasigheter
Benjamin Ulfgard, projektleder Wihlborgs Fastigheter
Maria Strinnhed, adm. direktør High Court

Skånes fremtid i en foranderlig verden
Han har altid været dybt engageret i Skåne og Øresundsregionen. Som ny landshøvding, svarende til formand, for Länsstyrelsen Skåne, har han en en nøglerolle, når det gælder Skånes fremtidige udvikling i Sverige, men også i forhold til vores nærmeste naboer.
Peter Danielsson, Skånes nye landshøvding

Udviklingen for samarbejdet mellem Danmark og Sverige
Mød Danmarks nye ambassadør i Sverige, der sammen med Sveriges ambassadør i Danmark vil drøfte, hvordan samarbejdet mellem de to lande kan udvikles yderligere.
Jens Kisling, Danmarks nye ambassadør i Sverige
Hans Wallmark, Sveriges ambassadør i Danmark

Kaffepause

Arkitektur og boligmiljøer i en tid med store samfundsmæssige udfordringer
Kravene til arkitektur og boligmiljøet ændrer sig i en tid præget af klimaudfordringer, øget fokus på beredskab og reduceret befolkningsvækst. Sveriges nye chefarkitekt giver sin vurdering af den aktuelle situation og fremtiden.
Lennart Andersson, Sveriges nye statsarkitekt, Boverket

Sådan gør vi Malmø bedre – sammen 
Tusindvis af kundesamtaler, kameraovervågning og flere tilfredse kunder. 1.000 lejligheder under opførelse med huslejer, der er mindst ti procent lavere end gennemsnittet i Malmø, skaber stor efterspørgsel og ingen ledige lejligheder. Reduceret klimapåvirkning og øget nettoindtægt. Sådan arbejder MKB.
Marie Thelander Dellhag, adm. direktør MKB Fastighets AB

Kontorer som katalysatorer for fremtidens bycentre
Kontorer er en naturlig del af bykerners økosystem. Kontorers betydelse for en aktiv og attraktiv bykerne diskuteres ud fra et perspektiv på fremtidens kontor.
Eva Loubani, adm- direktør Malmö Citysamverkan
Peter Palm, ph.D. og ejendomsforsker Malmø Universitet

Lunds Universitet: fra traditionelle bygninger til “sticky campus”
Der er gang i renoveringer og planer for nye arbejdsformer på Det Samfundsvidenskabelige Fakultet ved Lunds Universitet, som har 600 ansatte og 6.000 studerende fordelt på 15 bygninger opført mellem 1850’erne og 1970’erne, hovedsageligt i det centrale Lund. Målene er at skabe et »sticky campus« med høj fremmødeprocent og aktivitet og at udvikle en klar bæredygtighedsprofil baseret på firetrinsprincippet.
Jenny Egidius, procesleder, assisterende projektleder
Robert Holmberg, lektor, projektleder

Laksegadekvarteret – omdannelsen af Danske Banks tidligere hovedkvarter
De 16 bygninger i Laksegade-kvarteret nær Kongens Nytorv i København var tidligere hovedkvarter for Danske Bank. Nu skal ejendommene omdannes til nye funktioner af det danske ejendoms- og udviklingsselskab Thylander, som har engageret det svenske arkitektfirma Krook & Tjäder.
Rasmus Tøgern, director, design & architecture, Thylander  A/S
Trine Schou Berg, project manager, Thylander  A/S

Frokost

 Københavns udvikling og fremtid som by og ejendomsmarked
Jens Kramer Mikkelsen har en baggrund som adm. direktør for Københavns udviklingsvirksomhed og som byens tidligere overborgmester. Det indebærer at han har været en af nøglepersonerne bag forvandlingen og moderniseringen af København. Dette i kombination med hans nuværende rolle på NREP giver ham et unikt kendskab om Københavns byudvikling og boligmarked.
Jens Kramer Mikkelsen, director of urban development, NREP, København, og formand for Øresundsinstituttet

Stort interesse for ejendomsmarkedet i København
Anders Jörnsköld, senior partner, Newsec Sverige og Danmark

Ejendomsmarkedet i Malmø, Lund og Helsingborg
Fredrik Dackheden, partner, Catella Corporate Finance i Malmø

Panelsamtale: udviklingen på bygning- og ejendomsmarkedet i Skåne
Ulrika Hallengren, adm. direktør Wihlborgs Fastigheter
Eric Sjöstedt, forretningschef, Vasakronan
Magnus Skiöld, bestyrelsesordfører Granitor Properties
Henrik Fajerson, forretningsudviklingschef Skanska Sverige
Olle Olsson, vicechef for forretningsområdet Peab

Kaffepause

Den økonomiske situation i Danmark
Las Olsen, cheføkonom, Danske Bank med den populære podcast Markedspladsen, hvor han sammen med gæsteeksperter taler om konjunkturudviklingen.

Den økonomiske situation i Sverige
Olof Manner har en baggrund som chef for analyse på Swedbank og er i dag bankens seniorrådgiver. Han er også med i et ekspertpanel ved den finansielle nyhedsavis Dagens Industri og er finansiel krummeskribent i det svenske økonomiske magasin Affärsvärlden. 

Konjunkturen i Skåne
Pernilla Johansson, seniorøkonom, Swedbank Malmö
Finn Möller, analytiker, Øresundsinstituttet

Skånes beredskap udvikles
Den nye globale situation sætter større fokus på beredskab og civilforsvar. Skånes forsvarsdirektør giver et overblik over det arbejde, der udføres, og hvordan det påvirker resten af samfundet.
Kajsa Helmbring, forsvarsdirektør, Länsstyrelsen Skåne

Premiere-reception med Wihlborgs
Med musik fra Jalle Olsson & Co mingler vi og fejrer at Real Estate Øresund er den første konference i det nyrenoverede Malmö Börshus.


Real Estate Øresunds seneste konference var fuldt booket, og vi tror, at de 300 pladser i Malmö Börshus vil være udsolgt i god tid inden den 3. februar. Så sørg for at tilmelde dig nu for at sikre dig en plads.

Real Estate Øresund
konference for byudviklerne i Øresundsregionen

Dag: tirsdag 3 februar 2026
Tid: heldagskonference 09.00 – 17.00 med efterfølgende mingling.
Plats: Malmö Börshus
Deltagarafgift: 5 995 SEK / 3 995 DKK per person exkl. moms.
Arrangør: dansk-svenske videncenter Øresundsinstituttet
Sidste dag for tilmelding: 22 januar 2026 – antallet af pladser er begrænset

Øresundsinstituttets medlemmer deltager med to personer omkostningsfrit og for yderligere deltagere er medlemsprisen henholdsvis 1.995 DKK eller 2.995 SEK per person eksklusiv moms. Afgiften faktureres i forvejen.

Klik her for tilmelding